Archidiecezja Poznańska:
http://www.archpoznan.pl/
Watykan:
www.vatican.va
Konferencja Episkopatu Polski:
www.episkopat.pl
Dokumenty Kościoła:
www.katechizm.opoka.org.pl
www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html
Media katolickie:
Radio Watykańskie - www.radiovaticana.org/pol/index.asp
KAI – ekai.pl
Fides - www.fides.org
CNS - www.catholicnews.com
EWTN - www.ewtn.com
Portale katolickie:
Opoka - www.opoka.org.pl
Mateusz - www.mateusz.pl
Wiara - www.wiara.pl
Katolik - www.katolik.pl
Bosko - www.bosko.pl
Pomocą w zarządzaniu i administrowaniu majątkiem Parafii są Rada Duszpasterska i Rada Ekonomiczna.
Działalność Rady Duszpasterskiej polega na rewizji majątku ruchomego Parafii, przygotowywaniu i organizacji uroczystości parafialnych, opracowywaniu harmonogramu działań duszpasterskich oraz analizie życia wspólnoty.
Do zadań Rady Ekonomicznej należy troska o majątek parafialny, nadzorowanie ksiąg wieczystych, planowanie koniecznych remontów oraz czuwanie nad ich realizacją.
Od dnia 19 stycznia 2009 roku, na okres 4 lat w skład Rady Duszpasterskiej wchodzą:
Członkowie Rady Duszpasterskiej wypełniają swoje zadania zgodnie ze Statutem Parafialnej Rady Duszpasterskiej z dnia 20 lutego 2007 roku, N.1049/2007 (Synod Archidiecezji Poznańskiej, tom II, s.415)
Od dnia 19 stycznia 2009 roku, na okres 4 lat w skład Rady Ekonomicznej wchodzą:
Członkowie Rady Ekonomicznej wypełniają swoje zadania zgodnie ze Statutem Parafialnej Rady Duszpasterskiej z dnia 20 lutego 2007 roku, N.1048/2007 (Synod Archodiecezji Poznańskiej, tom II, s. 418)
Skład Rady Sołtysów:
Zbudowana została w 2 połowie XIX wieku. Jest to budynek wolnostojący, murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z krypt a grobową. Nad wejściem widoczny kartusz z herbem rodu Engeströmów. Wewnątrz znajduje się eklektyczny ołtarz współtworzony przez rzeźby powstałe w XVI-XVIII w. oraz siedem tablic epitafijnych upamiętniających członków rodziny Engeström. Wśród nich znajduje się pomnik Wawrzyńca Benzelsterny Engeströma z inskrypcją, która głosi: „ Jeśli kto kiedy na moim grobie/ Starego druha przypomni siebie/ Niechaj jałmużną bratniej pamięci/ Modląc się za mnie mój proch uswięci”. Swoją formą wyróżnia się epitafium Larsa Engeströma – posła Szwecji na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego żony Rozalii z Chłapowskich, współtworzone przez popiersie Larsa oraz cztery kartusze upamiętniające ich dzieci.
Dnia 23.07.1970 r. kaplica wpisana została do rejestru zabytków
SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO
Udzielany jest: jeden miesiąc w trzecią sobotę podczas Mszy św. o godz. 18:30, następny miesiąc w pierwszą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11:00.
Rodzice przynoszą do biura:
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Narzeczeni winni się zgłosić przynajmniej trzy miesiące przed terminem ślubu i przedłożyć:
KATECHEZY PRZEDMAŁŻEŃSKIE 2021
Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla
Ul.: Szamotulska 30 A
62-090 Rokietnica
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.: 789 316 229
Sesja wiosenna: 16-18.04 oraz 23-25.04.2021
Sesja jesienna: 15-17.10 oraz 22-24.10.2021
Każda sesja składa się z 6 spotkań w dwa wyznaczone weekendy (od piątku do niedzieli).
Spotkania odbywają się w kościele. Zgłoszeniem jest udział w pierwszym spotkaniu. Koszt udziału od pary 50 PLN.
Szczegółowe informacje: p. Aneta Matysiak-Gicala 507 413 373.
POGRZEB
Zgłaszając zgon w biurze parafialnym należy przedstawić:
MSZE ŚWIĘTE
Na podstawie książki: L. Wilczyńskiego "Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ceradzu Kościelnym w latach 1918-2008"
Nazwa wsi
Łączy się ze znamienitym rodem Odrowążów, którzy od początku XII w. zaczęli osiedlać się na południe od prawobrzeżnej Pilicy. Linia wielkopolska zajęła obszar wcześniej skolonizowany, gdzie dominowała średnia i drobna własność rycerska. Główną siedzibą rodu stała się miejscowość Ceradz, gdzie powtarzało się imię Czeczerad jako główny znak rozpoznawczy. Najstarszym i źródłowo udokumentowanym członkiem rodu był kasztelan ze Zbąszynia Czeczerad, który jest wzmiankowany w dokumentach wielkopolskiego księcia Władysława Odonica w 1232 roku.
Czeczirad (Cieci- rad) jest dwuczęściowym staropolskim imieniem, które zaliczyć można do tzw. imion rodzinnych, pouczających nas o uczuciach naszych przodków (np. Bratu-mił, Siestrze-mił, Dziadu-mił, Miło-stryj). Ciecie-rad to imię dziecka, którego nazwa oznaczała, że jego przyjście na świat sprawiło radość jego cioci, ponieważ był jej pupilkiem. Nazwa utrzymywała się przez stulecia podlegając tylko niewielkim zmianom, np. Ceradze, Czeradzs, Czerad. W 1415 roku wydzielono Ceradz Nowy (obecnie Dolny) a rdzenną część wsi nazwano Ceradzem Starym. W dokumencie z 1435 roku pojawia się nazwa Czeracz Coscielny.
Parafia
Niestety nie zachował się dokument erekcyjny parafii dlatego trudno ustalić datę jej powstania. Przyjmuje się, że nastąpiło to w drugiej połowie XIII wieku, bowiem od początku swej historii parafia ceradzka była pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, który został kanonizowany w roku 1253, ponadto w roku 1298, biskup poznański Andrzej Zaremba Szymonowicz dokonał nowego podziału administracyjnego dotychczasowego archidiakonatu poznańskiego na trzy archidiakonaty cząstkowe: większy (poznański), średni (śremski) i mniejszy (pszczewski). W granicach archidiakonatu pszczewskiego wymienia się kilka parafii najbardziej na wschód wysuniętych, wśród których znalazł się Ceradz.
Na początku dziejów ceradzkiej parafii patronat należał do różnych współwłaścicieli Starego i Nowego Ceradza. Od XVI do XVII w. patronat sprawowali Potuliccy - właściciele Jankowie. W 1556 roku kościół został oddany innowiercom, za sprawą Piotra Potulickiego. Dopiero w roku 1586 Jan i Stanisław Potuliccy zwrócili świątynię Kościołowi katolickiemu. Pod koniec XVII w. patronat objął hrabia Wawrzyniec de Engeström wraz z małżonką Rozalią Chłapowską. W latach 1858-1865 przeszły w ręce niemieckie. Początkowo właścicielem był Palm a następnie August Mathhes. W 1897 roku Jankowice kupił hrabia Stefan Kwilecki dla swego syna Stefana. Patronat zakończył się w Polsce po II wojnie światowej, kiedy wprowadzono ustrój socjalistyczny.
Kościół
Data budowy pierwszego kościoła parafialnego w Ceradzu Kościelnym oraz jego wygląd są niestety nieznane. Zapewne była to świątynia drewniana o niezbyt dużych wymiarach. Na miejscu starego kościoła w pierwszej połowie XVI wieku wybudowano nowy, jednonawowy z transeptem, przy czym postawiono tylko prezbiterium i transept. Późnogotycki kościół został wzniesiony przez nieznanego fundatora z cegły palonej (w układzie polskim), kryty dachówką o wymiarach 26 i 2/3 metra długości na 21 i 1/3 metra szerokości.
W latach 1550-1575 rodzina Potulickich dobudowała po stronie południowej prezbiterium późnorenesansową kaplicę grobową (dziś św. Stanisława), o wymiarach 7 metrów długości na 6 m szerokości. W 1713 roku od strony zachodniej dobudowano do kościoła kruchtę. Kolejne zmiany dotyczyły zamontowania nowych drzwi (1777) oraz modernizacji zejścia do podziemi (1779). W 1864 roku od strony południowej kościoła dobudowano drugą kruchtę oraz że w kościele była posadzka ułożona z kwadratowych cegieł.
Pod koniec XIX wieku dokonano dwóch dużych inwestycji a mianowicie gruntownej naprawy dachów (1893) oraz dokonano wymiany posadzki ceglanej na cementową. W tym samym czasie zamurowano wejście do grobowca Stablewskich, znajdujące się pośrodku kościoła i wybito nowe na zewnątrz świątyni. Z tradycji majątku w 1869 roku dowiadujemy się, że kościół był na zewnątrz otynkowany, ale z uwagą że wymaga ponownego tynkowania. Wiadomo także, że kościół był otoczony tynkowanym murem z bramą od strony południowej. W okresie międzywojennym na filarach bramy umieszczono lampy. Ostatnią dużą inwestycją w okresie przedwojennym (1938) była wymiana wszystkich 8 okien z czego 3 wypełniono witrażami.
Po wybuchu wojny kościół był czynny do roku 1941 a później zamknięty i zamieniony na magazyn. Po wojnie prowadzono niezbędne remonty – największy zakres miały te prowadzone w latach: 1969, 1982 i 2001.
Na podstawie książki: L. Wilczyńskiego "Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ceradzu Kościelnym w latach 1918-2008"
Ceradz Kościelny położony jest ok. 28 km na zachód od Poznania, 5 km od drogi krajowej nr 92 w gminie Tarnowo Podgórne, w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim. Miejscowość usytuowana jest na Wysoczyźnic Poznańskiej, którą kształtowało zlodowacenie bałtyckie (faza poznańska) pozostawiając urozmaiconą rzeźbę powierzchni. W północnej części tego obszaru, tzn. w pasie środkowo-poznańskiej moreny czołowej (okolice Sierpówka, Gaju Wielkiego i Rumianku) przebiega z zachodu na wschód strefa niewielkich pagórków morenowych zbudowanych z glin zwałowych. Wzniesienia te osiągają wysokość 96-97 m n.p.m. Na południe od moreny teren jest bardziej płaski (okolice Stramnicy). Z kolei na wschodzie widać sfalowania z wałami gliniastymi (wys. 5-10 m) i płaskodenne obniżenia wypełnione piaskiem humusowym lub torfem. Teren „ożywia się" dzięki piaszczysto-żwirowym stożkom sandrowym oraz wzniesieniom typu kemowego. Najwyższy stożek znajduje się w północnej części Ceradza Kościelnego i ma wysokość 103 m n. p. m. Niższe wzniesienia kemowe znajdują się w rejonie Grzebieniska i Brzozy. Niezwykłym elementem krajobrazu jest rynna polodowcowa wcinająca się na głębokość ok. 20 m, a która ma kilkaset metrów szerokości. Rynna zaczyna się w rejonie Kalw i przebiega w kierunku północno-południowym między Ceradzem a Jankowicami w stronę Kaźmierza. Dnem tej rynny (od Jankowie) płynie rzeka Sama, która ma swój początek w Jeziorze Lusowskim.
Kaplica pałacowa w Jankowicach – fundowana w 1899 r. przez Jadwigę i Stefana Kwieleckich. 16 IV 1899 r. kaplica otrzyma od papieża Leona XIII indult, wg którego można było w niej odprawiać msze św. W ciągu całego roku z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania, przy czym obowiązek uczestnictwa we mszy św. Niedzielnej spełniali tylko wymienieni w dokumencie. Przy kaplicy przez pewien czas byli kapelani. Poza tymi przypadkami – posługę pełnił zawsze proboszcz z Ceradza.
Kaplica p.w. św.Trójcy w Grzebienisku – budynek murowany, poświęcony w 1983 r.
Kaplica p.w. Matki Boskiej z Lourdes w Gaju Wielkim – znajduje się na parterze obiektu sakralnego w Gaju Wielkim – została poświęcona 23 IX 1981 r.
- Krzysztof Borowicz (od 2014)
- Tadeusz Murawski (od 2001-2014)
- Ryszard Makowski (1997-2001)
- Zygmunt Humerczyk (1968-1997)
- Kazimierz Słupski (1945-1968)
- Wojciech Bajerowicz (1923-1944)
- Kazimierz Rolewski (1922)
- Czesław Bogacki (1921-1922)
- Stefan Ogrodowski (1920-1921)
- Jan G. Bombicki (1913-1920)
- Franciszek Ptaszyński (1869-1913)
- Ignacy Sumiński (1865-1868)
- Jan Pawłowski (1841-1864)
- Jan Robiński (1839-1840)
- Franciszek Bażyński (1827-1840)
- Ksawery Rutkowski (1805-1827)
- Michał Kriiger (1799-?)
- Andrzej Wyrwiński (1777-1798)
- Piotr Skorkowicz (1762-1777)
- Wojciech Cielecki (1730-1762)
- Stanisław Świerczewski (1718-1730)
- Andrzej Józef Wosior (1715-1718)
- Gaspar Michał Ryżycki (1700-1715)
- Ludwik Dulski (1700)
- Stanisław Jędrzyński (1678-1700)
- Wojciech Szamotulski (1651-1677)
- Mikołaj Głębocki (1586-1595)
- Piotr Rachanowski (1546-1556)
- Stanisław Bojanowski (1541-1546)
- Błażej z Buku (1529-1534)
- Andrzej Gnuszczyński (1496-1529)
- Maciej Ceradzki (1479-1495)
- Jan Konarzewski, (1479)
- Piotr Świeczek (1467-1479)
- Filip (1432-1467)
- Jan z Buku (1428-1432)
- Jan Ceradzki (1402-1428)
- Michał (1391)
- Jakub (1390)
Na podstawie książki: L. Wilczyńskiego "Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ceradzu Kościelnym w latach 1918-2008"
Ogłoszenia Parafialne 21 maja 2023 Niedziela Wniebowstapienia Panskiego Dzisiaj Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego. Podczas Mszy św. o g.11:00 uroczystość I Komunii św., do której przystąpi 39 dzieci. Zapraszam do udziału w nabożeństwach majowych...
Czytaj więcejOgłoszenia Parafialne 14 maja 2023 VI Niedziela Wielkanocna Dzisiaj VI Niedziela Wielkanocna. Po Mszy św. o g.11:00 spotkanie z rodzicami młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Zapraszam do udziału w nabożeństwach majowych. W...
Czytaj więcejOgłoszenia Parafialne 23 kwietnia 2023 III Niedziela Wielkanocna Dzisiaj III Niedziela Wielkanocna. Dzisiaj o g.11:00 liturgię Mszy św. uświetni występ chóru „Moniuszko” z Kaźmierza. Dzisiaj po Mszy św. o g.11:00 spotkanie dla...
Czytaj więcejDzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego. Składka do puszek na Caritas W przyszłym tygodniu odbędzie się pielgrzymka na Roztocze dlatego wszelkie sprawy związanie z biurem parafialnym proszę załatwiać w tym tygodniu. We czwartek...
Czytaj więcejDzisiaj Niedziela Męki Pańskiej, pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jutro gromadzimy się przy figurze MB przed Mszą św. o g.11:00, gdzie nastąpi poświęcenie palm i procesja do kościoła...
Czytaj więcejStrona 1 z 2